Hizmetler

Tartı Aletleri Periyodik Muayenesi

 

EGEMET  TARTI ALETLERİ YETKİLİ  MUAYENE SERVİSİ

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tartı aletleri muayene yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş kuruluş olan Egemet Kalibrasyon Ölçüm Ticaret Ltd. Şti.  deneyimli, yetkili ekibi ve yaygın ağı ile bu sektörde hizmet vermeye devam etmektedir.

Yönetmelik kapsamında ticari olarak kullanımda olan tüm tartı aletlerinin iki yılda bir periyodik veya stok muayenesinin yaptırılmasından kullanıcıları sorumludur. Aksi halde, kanun hükümlerine göre idari ve cezai işlemler uygulanır.

 

Başvuru; Tartı aletlerinin periyodik veya stok muayenesi için her yılın Ocak ayı başından Şubat ayının son günü mesai bitimine kadar yetkili muayene servisimize "Tartı Aleti Muayene Başvuru Formu" ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

TArtı Aletleri Muayene Başvuru Formu'nun çıktısı alınarak doldurulduktan sonra imza ve kaşeli halinin satis@egemet.com.tr adresine e posta ile gönderilmeli veya 0232 472 05 04 numaralı  faksa iletmeleri gerekmektedir.

 

Muayene süreci; Tartı aletlerinin muayenesi güncel yasal ve mevzuat şartları gereğince yerinde veya Egemet Yetkili Muayene Servisinde  aynı yıl içinde gerçekleştirilir.

 

Damgalanma Süreci; Yapılan muayene sonrası uygun bulunan tartı aletleri, yetkili muayene servisimizce damgalanır.

Yapılan damgaların korunmasından kullanıcılar sorumludur.

Fiziki özellikleri veya hassasiyeti bakımından damgalanmaya uygun olmayan tartı aletleri için "Damga Yerine Geçen Belge" verilir, bu belge daha sonraki muayenelerde ilgililere ibraz edilmek üzere, tartı aletinin kullanıcısı tarafından muhafaza edilir. 

Muayene sonrası uygun bulunmayan tartı aletleri ile ilgili olarak cihaz kullanıcısı, tespit edilen uygunsuzluğu yetkili kuruluşlara giderilmesini sağladıktan sonra 15 gün içinde damgalanması için, tekrar Yetkili Muayene  Servisimize  başvurur.

 

Raporlama; Periyodik, stok veya tamir sonrasındaki muayeneleri yapılarak damgalanan her bir tartı aleti için muayeneyi yapanlarca iki adet muayene kartı düzenlenir. Muayene kartlarından biri kullanıcıda diğeri de muayeneyi yapanlarca muhafaza edilir.

 

Fiyat Listesi; Damgalama için muayene bedelleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilgili yönetmelikle belirlenmiştir.

 

Muayenede yetkili olduğumuz tartı aletleri aşağıdaki gibidir;

 

A     I.Sınıf  otomatik olmayan tartı aletleri

B     II.Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri

C     III. ve IV . Sınıf   otomatik olmayan elektronik tartı  aletleri ( 2000 kilograma kadar,2000 kg dahil)

D     Otomatik tartı  aletleri

·         Otomatik kütle belirleme terazileri (Checkweigher)

·         Otomatik gravimetrik dolum terazileri

·         Kesintili toplayıcılar

·         Sürekli toplayıcıları

 


 

 Daha detaylı bilgi için , 4Eylül 2013 tarih 28755 sayılı / 22 Mayıs 2016  29719 sayılı / 30 Aralık 2016 tarih 29934 sayılı  Resmi gazete yayınlanan  Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği ve değişikliklerine  dair  yönetmeliklere  bakınız.

 

 

  *** Diğer gerekli tüm belgelere aşağıdan ulaşabilirsiniz...